Header-New
آموزشگاه تیزهوشان خط علم
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان

دانش‌آموزان برای داشتن مطالعه و تمرکز عالی، مهم است که سلامت خود را در بهترین حالت نگه دارند و بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان میل کنند. سلامت جسم و روح می‌تواند عملکرد تحصیلی را ارتقا دهد و به شما در رسیدن به اهداف آموزشی کمک کند. یک رژیم غذایی سالم به طور کلی برای تغذیه و آماده نگه داشتن بدن و مغز شما برای انجام کارهای دشوار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از غذاها ممکن است سلامت مغز را افزایش و برای ارتقای عملکرد ذهنی مهم باشند. غذاهای زیر با بهبود سلامت مغز مرتبط هستند و هنگامی که برای امتحان آماده می‌شوید، انتخاب‌های عالی برای شما هستند.

بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان

1. توت‌ها جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان قرار دارند

توت‌ها سرشار از ترکیبات مختلفی هستند که ممکن است به ارتقای عملکرد تحصیلی و محافظت از سلامت مغز شما کمک کنند. انواع توت‌ها، از جمله توت فرنگی و شاه توت، به ویژه دارای ترکیبات فلاونوئیدی به نام آنتوسیانین هستند که به همین دلیل جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان به حساب می‌آیند. البته زغال‌اخته هم می‌تواند بسیار مفید باشد. اعتقاد بر این است که آنتوسیانین‌ها عملکرد ذهنی را با افزایش جریان خون به مغز، محافظت در برابر التهاب، و بهبود مسیرهای سیگنالینگ خاص، که تولید سلول‌های عصبی و فرآیندهای سلولی درگیر در یادگیری و حافظه را افزایش می‌دهند، بهبود می بخشد. بسیاری از مطالعات دانشمندان مشخص شده است که مصرف توت بر عملکرد مغز تأثیر مثبت دارد.

بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان

به عنوان مثال، یک بررسی برای 40 دانش‌آموز، اثرات مصرف یک اسموتی 400 میلی‌لیتری حاوی مقادیر مساوی زغال‌اخته، توت فرنگی، تمشک و شاه توت را برای بررسی بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان  مقایسه کرد. مشخص شد که اسموتی منجر شد تا دانش‌آموزان تست‌ها را در مدت زمان کمتری پاسخ دهند. به صورت کلی تاثیر خوردن این اسموتی تقریبا 6 ساعت می‌باشد. یکی از بهترین نوع توت‌ها بلوبری است که بهترین مواد مغذی را برای مغز شامل می‌شود. پس حتما سعی کنید روز آزمون تیزهوشان از این مواد مغذی میل کنید تا عملکرد ذهنی خود را بالا ببرید.

2. مرکبات

مرکبات بسیار مغذی هستند و مصرف آن‌ها باعث ارتقای سلامت مغز می‌شود. مانند انواع توت‌ها، مرکباتی مانند پرتقال و گری فروت سرشار از فلاونوئیدها از جمله هسپریدین، نارینگین، کورستین و روتین هستند به همین دلیل آن‌ها را جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان قرار می‌دهد. این ترکیبات ممکن است توانایی تقویت یادگیری و حافظه و همچنین محافظت از سلول‌های عصبی را در برابر آسیب داشته باشند، بنابراین از زوال ذهنی جلوگیری می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن آب مرکبات ممکن است به بهبود عملکرد ذهنی کمک کند. یک مطالعه بر روی 40 دانش‌آموز در دانشگاه میامی نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب پرتقال و گری فروت 100 درصد باعث افزایش جریان خون و بهبود تمرکز و عملکرد مغز کی‌شود. پس برای داشتن بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان دانش‌آموزان بهتر است هر دو روز یک بار 500 میلی لیتر آب پرتقال بنوشند. این کار باعث افزایش یادگیری مباحث خوانده شده می‌شود. سعی کنید از مرکبات به عنوان میان وعده در بین زمان‌های مطالعاتی خود استفاده کنید. مرکبات و آب مرکبات را با منبعی از پروتئین و چربی سالم مانند آجیل مخلوط کنید تا میان وعده شما رضایت بخش‌تر شود.

3. شکلات تلخ و محصولات کاکائویی

کاکائو دارای بالاترین میزان فلاونوئید نسبت به سایر مواد غذایی است، به همین دلیل که محصولات کاکائویی مانند شکلات به میزان قابل توجهی در دریافت فلاونوئید رژیم غذایی نقش دارند. مصرف محصولات کاکائویی غنی از فلاونوئید ممکن است بر سلامت مغز تأثیر بگذارد.  مطالعات نشان داده‌اند که مصرف کاکائو ممکن است به کاهش خستگی ذهنی، بهبود جریان خون به مغز، و افزایش حافظه و زمان واکنش در کارهای ذهنی کمک کند.

بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان

جالب توجه است که فلاونوئیدها می‌توانند از سد مغزی (یک غشای نیمه تراوا که از مغز شما محافظت می‌کند) عبور کنند و مستقیماً روی مناطقی از مغز که حافظه و توجه را کنترل می‌کنند، عمل نماید. شکلات و محصولات کاکائو سرشار از ترکیبات فلاونوئیدی هستند به همین دلیل جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان به حساب می‌آیند. مصرف فرآورده‌های کاکائو ممکن است به افزایش جریان خون در مغز شما و بهبود حافظه و زمان واکنش ذهن کمک کند.

4. آجیل

آجیل سرشار از مواد مغذی از جمله ویتامین E و روی است که برای سلامت مغز ضروری هستند. آجیل‌ همچنین به راحتی قابل حمل هستند، و این موضوع آن‌ را به یک انتخاب عالی برای میان وعد‌ه‌های مطالعه تبدیل می‌کند به همین دلیل جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان است. آجیل‌ها منابع غلیظی از چربی، پروتئین و فیبر سالم هستند و می‌توانند به شما در حفظ انرژی در طول جلسات مطالعه کمک کنند. بعلاوه، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف میان وعده آجیل حتی ممکن است به بهبود جنبه‌های خاصی از عملکرد مغز کمک کند.

مطالعه‌ای در دانشگاه آکسفرد روی 64 دانش‌آموز نشان داد که افزودن گردو به رژیم غذایی به مدت 8 هفته منجر به بهبود 2/11 درصدی در تحلیل اطلاعات کلامی شد. مصرف آجیل باعث آرامش ذهن  و همین موضوع سبب می‌شود تمرکز ما افزایش یابد.

5. تخم مرغ

تخم مرغ به دلیل مواد مغذی متنوعی که دارد اغلب به عنوان مولتی ویتامین طبیعی شناخته می‌شود و جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان است. تخم‌ مرغ غنی از مواد مغذی هستند که برای عملکرد مغز ضروری است، از جمله ویتامین B12، کولین و سلنیوم. به عنوان مثال، سلنیوم در هماهنگی، حافظه، شناخت و عملکرد حرکتی نقش دارد، در حالی که کولین برای رشد مغز و تولید ناقل عصبی استیل کولین، که برای ذخیره حافظه و عملکرد عضلات ضروری ، مورد نیاز است. ویتامین B12 همچنین نقش مهمی در سلامت عصبی دارد و داشتن سطوح پایین این ویتامین عملکرد مغز را مختل می‌کند. علاوه بر این، تخم مرغ حاوی لوتئین هست، یک رنگدانه کاروتنوئیدی که با بهبود عملکرد بینایی و ذهنی مرتبط است. با این حال، شما باید تخم مرغ کامل ( نه فقط سفیده تخم مرغ ) بخورید تا از مزایای بالقوه آن برای ارتقاء عملکرد مغز بهره مند شوید.

یک مطالعه روی 19 کودک و نوجوان نشان داد که خوردن زرده تخم مرغ باعث افزایش یادگیری کوتاه مدت در مقایسه با سفیده تخم مرغ است. پس سعی کنید از تخم‌مرغ برای تقویت ذهن خود استفاده کنید زیرا به دلایل گفته شده جز بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان بحساب می‌آید.

6. آووکادو

آووکادو میوه‌ای همه کاره است که می‌توان از آن‌ به روش‌های مختلفی تغذیه کرد، از جمله پخش روی نان تست، یا مصرف آن با کمی نمک. به عنوان یک میان وعده مطالعه مناسب، به تقویت عملکرد مغز شما نیز کمک کنند. آووکادوها منبع عالی لوتئین هستند، یک کاروتنوئید که در مغز و چشم شما تجمع می‌یابد و ممکن است بر عملکرد مغز تأثیر مثبت بگذارد.

بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان
بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان

مطالعه‌ای بر روی 84 دانش‌آموزان نشان داد که افرادی که به مدت 12 هفته یک وعده غذایی حاوی آووکادوی تازه خوردند، سطح لوتئین خون را افزایش یافته و در حل تست‌های آزمون افزایش دقت و تمرکز بیشتری را داشتند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که خوردن آووکادوی غنی از کاروتنوئید ممکن است به بهبود عملکرد ذهنی کمک کند.

7. ماهی

ماهی‌ها دارای امگا 3 و چربی‌های ضروری هستند که نقش مهمی در سلامت مغز دارند. ماهی‌های چرب، منابعی عالی مانند ویتامین B12 و سلنیوم برای تقویت مغز هستند به همین دلیل جز  بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان هستند. مطالعه‌ای در دانشگاه میامی روی بیش از 17000 دانش‌آموز نشان داد که مصرف 8 گرم ماهی در طول هفته در چند وعده به طور قابل توجه در عملکرد مغز شما برای یادگیری بهتر تاثیر می‌گذارد. با این حال، این مطالعه همچنین خاطرنشان کرد مصرف بیش از حد ماهی به هیچ عنوان مفید نیست زیرا ممکن است جیوه و سایر آلاینده‌های مضر موجود در غذاهای دریایی به بدن شما منتقل شوند. بسیاری از مطالعات دیگر مصرف ماهی را با عملکرد ذهنی بهتر و کند شدن سرعت زوال ذهنی مرتبط می‌دانند که به غلظت مواد مغذی مهم از جمله چربی‌های امگا 3 در ماهی نسبت داده می‌شود.

8. چغندر

چغندر و محصولات چغندر سرشار از نیترات هستند که بدن شما آن را به مولکولی به نام اکسید نیتریک تبدیل می‌کند به همین دلیل شامل بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان می‌شوند. اکسید نیتریک نقش‌های مهمی در سلامتی شما ایفا می‌کند، از جمله ارتباطات مناسب سلول‌های عصبی، جریان خون ، عملکرد مغز و … . مصرف چغندر غنی از نیترات و محصولات چغندر در برخی مطالعات با بهبود عملکرد مغز مرتبط است. مطالعه‌ای بر روی 24 دانش‌آموز نشان داد که نوشیدن 150 میلی‌لیتر آب چغندر به طور قابل توجهی باعث افزایش غلظت نیترات خون و بالارفتن سرعت حل سوالات در آزمون‌های تستی می‌شود.

شما می‌توانید از چغندر برشته همراه غذا یا قبل غذا استفاده کنید. از نوشیدن آب چغندر تازه در حین مطالعه، می‌توانید مصرف نیترات را در رژیم غذایی افزایش دهید.

نتیجه‌گیری:

پیروی از یک رژیم غذایی سالم در راستای  بهترین تغذیه برای آزمون تیزهوشان هنگام مطالعه و شرکت در امتحان مهم است. اگرچه یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم به طور کلی مهمترین چیز است، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از غذاها ممکن است به بهبود عملکرد ذهنی کمک کنند و همین امر آنها را به انتخابی عالی برای دانش آموزان تبدیل می‌کند. اگر به دنبال بهبود عملکرد ذهنی و بهبود سلامت کلی خود هستید، سعی کنید چند مورد از غذاهای ذکر شده در بالا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است.

سبد خرید
موارد اضافه شده

استاد محمدرضا لطفی