خط علم

خلاقیت

فهرست مقاله

اگر شما یک هنرمند خوب، نویسنده، عکاس یا موزیسین عالی هستند حتما در دوره ای از زندگی از نظر دیگران یک فرد خلاق بوده اید. اگر ایده جدید را در کسب و کار کوچک خود عملی کردید و در آن موفق بوده اید حتما از بخشی از خلاقیت خود استفاده کرده اید یا اگر توانسته اید قسمتی از موضوع درسی را برای معلم یا استاد خود به روش جدید و ارزشمندی تفسیر کنید پس قطعا از بخشی از خلاقیت خود استفاده کرده اید این ها نمونه ای از انواع خلاقیت هستند و ایده های خلاقانه می توانند در بسیاری از شغل ها، آثار، موقعیت ها و سرگرمی ها ظاهر شوند. خلاقیت به طور ساده عبارت است از تبدیل ایده، تخیل و رویا به واقعیت .  زمانی که خلاق هستید می توانید بین چیزهایی که به طور معمول با یکدیگر مرتبط نیستند ارتباط برقرار کنید و حتی می توانید الگوههای پنهان در انواع موضوعات را درک و مشاهده کنید و با توجه به آنها ایده های جدید ارائه دهید. نویسنده ی کتاب خلاقیت به خوبی مفهوم کلمه خلاقیت را بیان کرده است او خلاقیت را منبع اصلی زندگی انسان ها می داند و بسیاری از موارد مهم، جالب و انسانی را جز نتایج خلاقیت به شمار می آورد. او بر این باور است که وقتی فرد در حال انجام یک کار خلاقانه است و تمام ذهن خود را مشغول آن موضوع می کند دیگر به شرایط جسمی خود توجه‌ای ندارد به عنوان مثال فردی که در حال نوشتن متن موسیقی است و تمام ذهن خود را درگیر نوشتن نت های موسیقی می کند دیگر متوجه خستگی بدن یا گرسنگی نمی شود. خلاقیت یعنی متصل کردن چیزهای مختلف با یکدیگر. اگر از افرادی که خلاق هستند در مورد یکی از کارهایشان بپرسید که چطور این کار خلاقانه را انجام داده اند ممکن است با کمی مکث به شما پاسخ دهند زیرا اغلب افراد در کارهای خلاقانه کار خاصی انجام نمی دهند بلکه با دقت و ظرافت بیشتری به موضوعات اطراف خود می نگرند و به خوبی بین آن ها ارتباط برقرار می کنند.

سوالی که مطرح می شود این است که آیا خلاقیت قابل یادگیری است یا به صورت ذاتی در افراد وجود دارد؟

اکثر افراد در کودکی به کلاس های گوناگون فرستاده می شوند تا استعداد و خلاقیت های خود را بشناسند اما وقتی که بزرگ می شوند مسیر زندگی و آموزش های مختلف به آن ها یاد می دهند که در مسیر مستقیم گام بردارند و در یک چارچوب مشخص فعالیت کنند همین باعث می شود تا فرصت های خلاقیت در فرد از بین برود پس می توان این طور بیان کرد که همه ی افراد به صورت طبیعی دارای خلاقیت هستند فقط باید این خلاقیت را پرورش دهند تا بتوانند از آن در موضوعات مختلف استفاده کنند. قطعا همه ی افراد در همه ی موضوعات نمی توانند خلاق باشند و هر فردی با توجه به استعداد خود می تواند در یک زمینه مشخص، خلاقیت بیشتری داشته باشد.

انواع خلاقیت

  • دسته اول خلاقیت هایی هستند که مبتنی بر کنکاش و تفکر هستند و نیاز به شناخت کامل از موضوع دارند این نوع خلاقیت هدفمند است و فرد از نتیجه ی خلاقیت آگاه است در این خلاقیت افراد هدف خود را می شناسند و بر اساس هدفی که دارند در مورد موضوع کنکاش می کنند مانند توماس ادیسون.
  • دسته دوم افرادی هستند که خلاقیت آن ها به صورت خودبخود ایجاد می شود اما نسبت به موضوعی که در آن خلاق هستند آگاهی و شناخت دارند. نیوتن و داستان افتادن سیب از این نوع خلاقیت است.
  • دسته سوم افرادی هستند که خلاقیت آن ها ریشه احساسی دارد و این خلاقیت به صورت خودجوش به وجود می آید اغلب هنرمندان و موزیسین ها در این گروه قرار می گیرند.

روش های فوق العاده برای بهبود و پرورش خلاقیت

خلاقیت شبیه ماهیچه های دست و پا است و برای آن که همیشه آماده باشید باید مدام تمرین کنید و به چالش کشیده شوید.

گام اول: یادگیری از طریق همکاری و کنجکاوی دانش آموز را به سمت خلاقیت هدایت می کند زمانی که در مورد موضوعی تحقیق می کند و با کارشناسان آن حوزه صحبت می کند احتمال بروز خلاقیت و ایده ها ی نو افزایش پیدا می‌کند در واقع وقتی مغز ورودی های جدید را دریافت می کند می توان  آن ها را با موارد قبلی مرتبط سازد تا در نهایت خلاقیت ایجاد شود.

گام دوم: انجام دادن کارهای مورد علاقه سبب بروز خلاقیت و بهبود آن می شود. انجام کارهای مورد علاقه سبب می‌شود تا دانش آموز از کار خود احساس رضایت داشته باشد و از آن خسته نشود و وقتی مغز به صورت متداول درگیر یک موضوع می شود می تواند تمام جزئیات آن را بررسی کند و در آن موضوع خلاق شود. انجام کارهای مورد علاقه باعث پرورش خلاقیت در آن موضوعات می شود.

گام سوم: بدترین و وحشتناک ترین ایده را انتخاب کنید. وقتی در موضوعی دچار چالش شده اید و نمی توانید راه حل خلاقانه ای ارائه کنید می توانید از بدترین ایده های ممکن کمک بگیرید. در میان هر یک از ایده های بد به دنبال بهترین ویژگی هر ایده باشید و آن ها را در کنار هم قرار دهید این کار می تواند ایده های جدید را برایتان آشکار سازد.

گام چهارم: برخی از ایده ها خود به خود به وجود می آیند زمانی که درگیر یک موضوع هستید می توانید با استراحت دادن ذهن خود به بهبود خلاقیت کمک کنید. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما بسیاری از ایده ها در زمان رانندگی، خواب، پیاده روی یا تماشای تلویزیون به ذهن می آیند. ذهن خسته هرگز خلاق نیست و استراحت ذهن جزء موارد اصلی در پرورش خلاقیت است.

0