Header-New
آموزشگاه تیزهوشان خط علم
دلایل موفق نشدن در آزمون تیزهوشان و راه حل هر کدام
موفق نشدن در آزمون تیزهوشان

اگر از دانش‌آموزان بپرسند که دلایل موفق نشدن در آزمون تیزهوشان چیست، می‌توانیم حدس بزنیم که پاسخ همه آنها تقریبا چه خواهد بود. احتمالاً خواهند گفت: “استادی که با آن کار می‌کردیم این مطالب را به ما آموزش نداده بود، یا امتحان خیلی سخت بود یا بیش از حد استرس داشتیم و … . این موارد و بسیاری دلایل دیگر بهانه‌هایی هستند که دانش‌آموزان می‌آورند. ما در این مقاله برخی از دلایل نامحسوس موفق نشدن در آزمون تیزهوشان را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت، که احتمالاً به آن‌ها توجه نکرده‌اید. همچنین راه حل‌های توصیه شده‌ای برای جلوگیری از شکست مطرح خواهیم کرد.

1. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل تنبلی

تنبلی یکی از دلایل اصلی موفق نشدن در آزمون تیزهوشان است. هنگامی که شما به عنوان یک دانش‌آموز تنبل هستید، انجام کارهای مهم مانند خواندن موارد تدریس شده، انجام تکالیف و … برای شما سخت خواهد بود. برخی از دانش‌آموزان حتی برای شرکت در کلاس‌ها مشکل دارند. یادتان باشد تنبلی به دلیل نداشتن هدف مشخص و پایبند نبودن به آن اتفاق می‌افتد.

موفق نشدن در آزمون تیزهوشان
موفق نشدن در آزمون تیزهوشان

راه حل

برای خودتان یک هدف تعیین و به آن پایبند باشید

2. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل تعلل و عدم مدیریت زمان

همه‌ی ما یک جمله‌ی معروف برای به عقب انداختن کار‌های خود داریم و آن جمله این است که از این شنبه شروع می‌کنم.

با گفتن این جمله خودمان را متقاعد می‌کنیم که از هفته بعد شروع به مطالعه می‌کنیم ولی خوب حقیقت ماجرا اینطور نیست. تعلل در کارهایی که باید انجام بدهیم باعث ایجاد تنبلی در ما می‌شود و اگر این اتفاق بارها تکرار شود حجم مباحثی که باید مطالعه کنیم به قدری زیاد می‌شود که دیگر زمان کافی برای مطالعه دقیق آن‌ها نخواهیم داشت و همین یکی از مهمترین عوامل موفق نشدن در آزمون تیزهوشان است.

راه حل

زمان خود را به خوبی برنامه‌ریزی کنید. تکالیف را حتما زود انجام دهید، تا جایی که می‌توانید مطالعه دروس را در همان روز تدریس داشته باشید. در اینجا داشتن یک برنامه مطالعاتی می‌تواند به شما کمک کند.

3. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل اعتماد به نفس بیش از حد

به همان اندازه که داشتن اعتماد به نفس خوب است، دانش‌آموزان باید بسیار مراقب باشند که اعتماد به نفس بیش از حد در خود ایجاد نکنند، چون این عامل خود باعث موفق نشدن در آزمون تیزهوشان می‌شود. این یکی از عوامل رایجی است که باعث شکست دانش‌آموزان در امتحانات ورودی خواهد شد. فرض کنید شما در یک آزمون شبیه‌ساز تیزهوشان شرکت کرده‌اید و سوالات آن آزمون، همانند سوالاتی که از قبل مطالعه داشتید بوده است. به همین دلیل نمره خیلی خوبی را بدست آورده‌اید. این اتفاق در برخی از دانش‌آموزان باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب می‌شود و تاثیر بد آن این است که مطالعه کافی برای آزمون بعدی نداشته باشند.

موفق نشدن در آزمون تیزهوشان
موفق نشدن در آزمون تیزهوشان

برخی دانش‌آموزان با اعتماد به نفس بیش از حد گاهی فکر می‌کنند بیشتر از اساتید خود بلد هستند. دانش‌آموزی که بیش از حد اعتماد به نفس دارد باور نمی‌کند، که اشتباه کرده است. یادتان باشد فقط به این دلیل که شما دانش‌آموز باهوشی هستید، قرار نیست توانایی حل تمامی سوالات سخت را  بدون داشتن تمرین داشته باشید. یادتان باشد اعتماد به نفس کاذب دقیقا مانند راه رفتن روی یک پل خراب است که ممکن هر لحظه نابود شود.

راه حل

اگر بیش از حد اعتماد به نفس دارید، زمانی را برای یادگیری مجدد هر چیزی که ممکن است به خوبی می‌دانستید یا به نظر می‌رسید که خودتان متوجه شده‌اید، اختصاص دهید و سعی کنید سوالات پر چالش بیشتری را حل نمایید. از طرف دیگر، اگر عزت نفس پایینی دارید، سعی کنید باور داشته باشید که هر چه به شما آموزش داده می‌شود را می‌توانید درک کنید و نسبت به چیزهای جدید ذهنی باز داشته باشید.

4. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل عادات مطالعه نادرست

اگر نمی‌دانید چگونه مطالعه کنید یا دروس خود را به چه سبکی بخوانید، صرفاً به این دلیل است که زمان کافی برای مطالعه اختصاص نداده‌اید. یادتان باشد یک دونده زمانی می‌تواند به خوبی در حین دویدن نفس بکشد که از قبل تمرین کرده باشد. برخی از دانش‌آموزان در بازه‌های زمانی اشتباه و به شیوه‌ای نادرست مطالعه خود را انجام می‌دهند. برای اینکه بتوانید به بهترین روش ممکن مطالعه داشته باشید، می‌توانید مقاله ما که درباره‌ بهترین زمان‌های مطالعاتی است را بررسی کنید. خیلی از دانش‌آموزان از بچگی عادت دارند زود بخوابند و صبح زود مطالعات خود را انجام دهند. خیلی‌های دیگر نیز دوست دارند مطالعات خود را در نیمه شب انجام دهند که همه‌ی اینها بستگی به خودتان دارد.

راه حل

این وظیفه شماست که نحوه عملکرد سیستم بدن خود را بررسی و متناسب با آن مطالعات خود را انجام دهید. همچنین ممکن است در برخی زمان‌های خاص عادت‌های خواندن را در خود تلقین کنید، اما این امر مستلزم نظم و انضباط زیادی است. پس با انجام آزمون و خطا سعی کنید بهترین زمان مطالعه را برای خود در ساعات روز پیدا نمایید.

5. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل انتخاب دوستان اشتباه

90 درصد انسان‌ها همیشه دوست دارند سمت طرز فکر دوستان خود حرکت کنند. فرض کنید امسال شما باید آزمون تیزهوشان بدهید. اگر دوستان شما مانند خودتان علاقه به مطالعه و قبولی در آزمون تیزهوشان داشته باشند، شما ناخودآگاه با دیدن تلاش آن‌ها برای قبولی قطعا تلاش خود را بیشتر خواهید کرد، اما اگر آن‌ها فقط به فکر تفریح باشند باعث کاهش انگیزه مطالعاتی در شما می‌شوند و این اصلا خوب نیست.

راه حل

پس، یادتان باشد که دوستانی با ارزش‌ها و اهداف مشابه خود انتخاب کنید. آنها به شما انگیزه می‌دهند تا بهتر شوید و سطح موفقیت خود را ارتقا دهید. یادتان باشد همیشه برای رسیدن به موفقیت سعی کنید دوستانی داشته باشید که در زندگی خود موفق باشند.

6. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل نداشتن تجربه در آزمون دادن

فرض کنید شما یک ورزشکاری هستید که قصد بدست آوردن مقام الپیک را دارید. در اولین قدم باید تمرین کنید تا بتوانید در آزمون‌ نهایی مقام کسب نمایید. دانش‌آموزان هم باید برای موفقیت در آزمون تیزهوشان دو تمرین اساسی داشته باشند. اولی مطالعه دروس است و دوم آزمون دادن در شرایط آزمون‌تیزهوشان. یادتان باشد تنها برای قبولی در آزمون تیزهوشان داشتن مطالعه کافی و با سواد بودن مهم نیست. برای موفقیت در آزمون تیزهوشان باید مدیریت زمان بلد باشید. برای رعایت مدیریت زمان در آزمون تیزهوشان می‌توانید مقاله‌ی مدیریت زمان در آزمون تیزهوشان را بررسی کنید.

راه حل

سعی کنید آزمون‌های سال‌های قبل تیزهوشان را تهیه و در منزل حتما هر سه هفته یک بار این آزمون‌ها را در محیطی مانند آزمون اصلی پاسخ دهید یا اینکه می‌توانید در آزمون‌های شبیه‌ساز تیزهوشان آموزشگاه خط علم شرکت کنید. ما این آزمون‌ها را متناسب با استاندارد‌های تیزهوشان برای شما ایجاد می‌کنیم تا محیطی مانند آزمون تیزهوشان را تجربه کنید.

7. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل مطالعه بی‌نظم و بدون برنامه‌ریزی

تقریبا می‌توان گفت مشکل اکثر دانش‌آموزان این است که نمی‌دانند چه درسی را در چه روزی مطالعه کنند و این عامل خود سبب بی‌نظمی و تنبلی در مطالعه می‌شود. داشتن یک برنامه مطالعاتی باعث نظم در مطالعه می‌شود زیرا شما می‌دانید در هر روز چه درسی را چه مدت زمان باید مطالعه کنید. برای نوشتن یک برنامه مطالعاتی منحصر به فرد می‌توانید مقاله چگونه یک برنامه مطالعاتی برای تیزهوشان بنویسیم را مطالعه کنید.

موفق نشدن در آزمون تیزهوشان
موفق نشدن در آزمون تیزهوشان

راه حل

با کمک مشاورین ما در آموزشگاه خط علم سعی کنید برنامه مطالعاتی مکتوبی را برای خود تهیه نمایید.

8. موفق نشدن در آزمون تیزهوشان به دلیل عادات خواب بد

مطالعات دانشمندان نشان داده است که یک ساعت خواب خوب به آرامش مغز کمک می‌کند. اگر تمام شب را صرفا مطالعه کرده‌اید، باید در طول روز بخوابید. اگر کل روز را هم مطالعه می‌کنید، باید شب بخوابید. شما نمی‌‍توانید 24 ساعته بیدار بمانید. اگر این کار را بکنید، ممکن است در نهایت روی برگه امتحانات بخوابید. سعی کنید حتما روزانه 7 الی 8 ساعت خواب کافی داشته باشید.

راه حل

هر دانش‌آموزی که می‌خواهد در آزمون تیزهوشان موفق شود، باید عادت خواب خوبی داشته باشد. باید یاد بگیرید که خوب و به اندازه کافی بخوابید. دلیل این امر این است که خواب یا استراحت راهی برای بهبود عملکرد حافظه و بالا بردن ظرفیت ذخیره اطلاعات است، به علاوه مغز را برای دریافت اطلاعات جدید هوشیار می کند.

نتیجه‌گیری:

به صورت کلی می‌توان گفت اکثر دانش‌آموزان به دنبال پیدا کردن راه‌کارهایی برای قبولی در آزمون تیزهوشان هستند. آن‌ها باید با توجه به نکات گفته شده مشکلات خود در هر زمینه را پیدا و سعی در بر طرف کردن آن مشکلات کنند تا دیگر هیچ موردی برای موفق نشدن در آزمون تیزهوشان نداشته باشند.

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است.

سبد خرید
موارد اضافه شده

استاد محمدرضا لطفی