فهرست محتوا

چطور آزمون آزمایشی را تحلیل کنم؟

جمله معروفی هست که میگه “ما از شکست هامون یاد می‌گیریم؛ نه از موفقیت هامون” فکر می‌کنید چرا ما از شکست هامون بیشتر از موفقیت هامون یاد می‌گیریم؟ یکی از دلایلش اینه که وقتی موفق میشیم دیگه به عقب برنمی‌گردیم و غرق در شادی و خوشحالی خودمون هستیم؛ اما وقتی شکست می‌خوریم درسته که تا مدتی ناراحت هستیم؛ اما وقتی به عقب برمی‌گیردیم و دلیل اشتباهاتمون رو بررسی می‌کنیم با نقاط ضعفمون  آشنا میشیم و شانس موفقیتمون رو در آزمون های بعدی افزایش میدیم .

فلسفه تحلیل آزمون‌های ما  هم دقیقا همینه. شاید بعد از آزمون فکر کنیم کار تمومه؛ اما در واقع تازه کار مون شروع شده و ما با بررسی نقاط ضعف و اشتباهاتمون می‌تونیم یک قدم به موفقیت نزدیکتر بشیم و در آزمون بعدی و ازون مهم‌تر آزمون ورودی تیزهوشان از تکرار اون اشتباهات جلوگیری کنیم و شانس موفقیتمون رو چند برابر کنیم. شاید براتون سوال باشه چگونه آزمون را تحلیل کنیم؟ اگه جوابتون مثبته و دوست دارید با  نحوه تحلیل آزمون آشنا بشید و برای موفقیت‌های بیشتر ازش استفاده کنید، با ما در این مقاله از مجله خط علم همراه باشید.

روش صحیح تحلیل آزمون آزمایشی چیست؟

تحلیل آزمون اصلا یعنی چی؟

اگر این اصطلاح به گوشتون آشنا نیست و براتون سواله که تحلیل آزمون یعنی چی؟به زبان ساده تحلیل آزمون یعنی بررسی نقاط قوت و ضعفی که در روز آزمون داشتیم. بزارید خیالتون رو راحت کنم، نحوه تحلیل آزمون خیلی آسونه. فقط باید کمی وقت بزارید و یکبار دیگه برید به سراغ آزمونی که تازه دادید و مثل یک کارآگاه خیلی دقیق و باهوش نقاط قوت و ضعفتون رو پیدا کنید و علت اشتباهاتتون رو توو یه دفترچه مخصوص بنویسید؛ بیاید اسم این دفترچه رو بزاریم “دفتر کشف اشتباهات”!

تحلیل آزمون چه فایده ای داره؟

شاید براتون هنوز جای سواله که خب من امتحانمو دادم و نمرشو هم گرفتم. تحلیل آزمون به چه دردی میخوره که همه مشاورا و معلما اینقدر تاکید میکنن و میگن باید روش وقت بزارم؟ دلیلش رو توو سه تا نکته زیر میتونی پیدا کنی و بعد با انگیزه فراوون بری سراغ تحلیل آزمونت که خیلی خیلی واجبه برای پیشرفت تحصیلی و گرفتن بهترین نتیجه از آزمون هات. بریم سراغ این سه نکته:

  • افزایش تسلط در آزمون های بعدی 
  • آگاهی از نقاط ضعف وقوت
  • یادگیری تمام نکات و هنر آزمون دادن

بهترین روش تحلیل آزمون چگونه است؟

بهترین زمان برای تحلیل آزمون کی هست؟

اینکه چه زمانی تحلیل آزمون رو انجام بدید سوالی مهمیه؛ چون دقیقا باید همون روز که هنوز سوالات  آزمون یادتونه و پاسخ ها توو ذهنتون در حال رژه رفتن هستن و احتمالا از جواب‌های اشتباه و بی‌دقتی‌ها  از دست خودتون عصبانی هستید؛ تحلیل آزمونتون رو انجام بدید. پس بعد از آزمون کمی استراحت کنید و بلافاصله برید سراغ تحلیل آزمون و به اندازه زمان آزمون، به بررسی تک تک سوالات، حتی سوالاتی که درست جواب دادید، بپردازید.

بررسی همه سؤالات آزمون آزمایشی، حداقل یک ساعت و نیم زمان می­گیره، پس یادتون باشه حتما حتما این زمان رو به تحلیل آزمونتون اختصاص بدید.

بهترین نحوه تحلیل آزمون چیه؟

در تمام آزمون‌هایی که ما در اونها شرکت می‌کنیم با سه دسته سوال روبه رو هستیم: دسته اول سوال‌هایی هستن که کاملا بلد بودید و در  آزمون هم جواب درست رو زدید. دسته دوم سوال‌هایی هستن که سر جلسه آزمون جواب درست بهشون ندادید یا به جواب آخر نرسیدید و رهاشون کردید. دسته سوم سوال‌هایی هستن که نخوندید و در آزمون هم بهشون جواب ندادید، پس در تحلیل آزمون با سولات درست، سوالات غلط و سوالات پاسخ داده نشده رو به رو هستیم.

خب قرار بود برای تحلیل آزمون یه دفترچه به اسم “دفتر کشف اشتباهات” داشته باشیم. توویه این دفتر اول از همه، تاریخ آزمون رو بنویسید. هر برگ دفتر رو برای یه درس قرار بدید و به روش زیر تحلیل سوالات رو شروع کند:

تحلیل سوالاتی که درست پاسخ دادید:

اگه تستی رو درست پاسخ داده بودی، اول به خودت یه آفرین بلند بگو و بعد حتما راه حل پاسخنامه رو دوباره نگاه کن تا اگه راه حل دیگه‌ای هم برای اون سوال وجود داشت اون رو هم یاد بگیری؛ چون ممکنه که روش بهتر و سریع‌تری وجود داشته باشه که نباید ازش غافل بشی.

تحلیل تست‌های درست رو فراموش نکن

تحلیل سوالاتی که غلط پاسخ دادی:

مهم ترین قسمت تحلیل آزمون برای سوال‌هاییه که جوابت غلط بوده. بهترین کار برای این سوال‌ها حل دوبارست. یعنی یک بار دیگه تلاشت رو کن تا بتونی اون سوال رو حل کنی. اگه به جواب درست رسیدی حتما دلیل این که چرا سر جلسه آزمون موفق به حل سوال و رسیدن به جواب نشدی رو بررسی کن؛ چون ممکنه  دلیل اشتباه زدنت کمبود زمان و یا استرس آزمون بوده و حالا فهمیدی که باید بهتر در روز آزمون خودت و زمانت رو بهتر مدیریت کنی. ولی اگه بازهم جواب درست رو پیدا نکردی، با آرامش پاسخ رو نگاه کن و نکته‌های سوال رو توو دفترچه‌ت یادداشت کن.

یادت باشه بعد از اینکه اشتباهات خودت رو پیدا کردی؛ حتما برای رفع اون‌ها برنامه ریزی کنی، ما در مقاله: چطور برای قبولی در آزمون تیزهوشان برنامه‌ریزی کنم؟ نحوه برنامه ریزی دقیق رو بهت یاد دادیم حتما یه سر بهش بزن.

با انجام تحلیل آزمون آزمایشی میزان اشتباهات خود در آزمان های بعدی را کاهش دهید.

تحلیل سوالاتی که پاسخ ندادی:

اگه در آزمون به سوالای پاسخ ندادی احتمالا اون بخش از درس رو خونده بودی ولی تسلط نداشتی یا اینکه بین دوتا گزینه شک داشتی و ترجیه دادی جواب ندی، در اینصورت حتما باید اون مبحث رو در برنامه‌ریزیت قرار بدی تا در آزمون‌های بعدی عقب نمونی و بتونی با تسلط کامل به سوالات در آزمون‌های بعدی پاسخ بدی.

لُب کلام در یک دقیقه

در این مقاله یادگرفتیم چگونه آزمون را تحلیل کنیم؟ تحلیل آزمون یعنی اینکه  خودت رو بهتر بشناسی، برای پیشرفت خودت وقت بزاری و نقاط قوت و ضعفت رو پیدا کنی. با یادگرفتن نحوه تحلیل آزمون، کلی اطلاعات درباره نحوه درس خوندن و آزمون دادن یاد میگیری. شاید باور نکنی اما ارزش این اطلاعات از خود آزمون بالاتره چون با شناخت نقاط قوت و ضعفت میتونی با کمک معلما و مشاورت روی اونها کار کنی و پیشرفتت رو توو آزمون های بعدی ببینی.  

تحلیل آزمون بهت یادآوری میکنه که اگه تو آزمونی اون نتیجه ای که انتظارش رو داشتی به دست نیاوردی به این معنی نیست که تو کلا اون درس رو بلد نیستی یا بلد نیستی آزمون بدی. فقط در کنار نقاط قوت زیادی که داری یه سری نقطه ضعف هم داری که با یادگرفتن نحوه تحلیل آزمون می تونی پیداشون کنی و در آزمونهای بعدی تکرارشون نکنی.  خب حالا شما بهمون بگو تا حالا آزمون هایی که دادی رو تحلیل کردی؟ از تجربه ها و نتایج خوبی که گرفتی حتما در بخش کامنت ها بنویس و اگه سوالی د اشتی ازمون بپرس.

نظرتان را بنویسید

سبد خرید
موارد اضافه شده