4 تکنیک برای موفقیت در آزمون‌ها؛ از آزمونک تا آزمون تیزهوشان

4 تکنیک برای موفقیت در آزمون‌ها؛ از آزمونک تا آزمون تیزهوشان

این روزها یکی از سوال‌های مهم بچه ها اینه: چیکار کنم که بازدهی آزمونم رو صددرصد افزایش بدم؟ من امیر نقدی مشاور و کوچ شما در کلاس‌های آمادگی تیزهوشانِ آموزشگاه خط علم میخوام 4 تا راهکار بهت بدم که آزمونت رو بترکونی. من اینجام برای اینکه بازدهی آزمونت رو بالا ببری. برای رسیدن به این هدف یک سری اقدامات رو باید قبل آزمون، حین آزمون و بعد از آزمون انجام بدی. در این مقاله میخوام مهم‌ترینش رو بهت بگم که چطور در آزمون موفق باشی. بزن بریم.

بهترین روش موفقیت در آزمون تیزهوشان چیه؟ - آموزشگاه خط علم


اولین قدم برای موفقیت در آزمون؛ زمانی رو برای دوره دروس قرار بده.


ببینید بچه‌ها برای موفقیت در آزمون باید قبل از آزمون همه مطالبی رو که خوندی، مرور کنی. پس حتماً یک باره دیگه همه مطالب رو دوره کن. امّا یه نکته: اگه فاصله‌ای که مطلبی رو خوندی تا آزمونت خیلی طولانی شد، این موضوع باعث میشه که اون مطلب و مبحث ناقص به یادت بیاد و این نصفه نیمه به یاد اومدن باعث میشه که سوالات رو اشتباه جواب بدی، زمانت رو بسوزونی و زیاد بشینی فکر کنی.
اینجور موقع‌ها سر آزمون دائم با خودت میگی اینو که یادم بود! اینو که خونده بودم! اینو که بلد بودم و این سوالات هی توی ذهنت میاد و باعث میشه هم زمانت رو بسوزونی، هم پاسخ سوال رو اشتباه بدی و احتمال موفقیت در آزمون رو به شدت کاهش بدی.

دومین قدم برای موفقیت در آزمون؛ با خودت بی‌رحمانه صادق باش.


دومین کار برای موفقیت در آزمون اینه باید با خودت صادق باشی. قبل جلسه‌ی آزمون با خودت صادق باش: “توانایی من در حل مسائل ریاضی بیشتر از 60% نیست”. پس چرا به خودم بگم من میرم سره جلسه‌ی آزمون 100% سوالات ریاضی رو جواب میدم! حتماً باید جواب بدم! نه، لطفاً این کارو نکن.
بیا به جای این کار یه راه بهتر رو امتحان کنیم. وقتی میدونی تواناییت در حد 100% نیست با خودت بگو من میرم سر جلسه‌ی آزمون و 60% 50% سوالات رو جواب میدم ولی جواب ” درست میدم “. اینطوری چندتا امتیاز برای موفقیت در آزمون بدست میاری: تو زمانت صرفه جویی کردی و استرس نمیگیری. از طرفی میتونی خودتو مدیریت کنی و با احتمال بیشتر به سوالات آزمون پاسخ صحیح میدی.

چگونه برای آزمون تیزهوشان درس بخوانیم؟ - آموزشگاه خط علم

سومین اقدام برای موفقیت در آزمون؛ زمانت رو به بهترین شکل مدیریت کن.


یکی دیگه از کارای مهم و تاثیرگذار در موفقیت در آزمون که باید سره جلسه‌ی آزمون انجام بدی اینه که زمانت رو مدیریت کنی و از تکنیک‌های تست‌زنی برای مدیریت زمان استفاده کنی. این کار باعث میشه که کل سوالات رو یکبار بخونی و اون‌هایی که آسون هستن و اونایی که میتونی در لحظه‌ی اول جواب بدی رو سریع جواب بدی و تکنیک‌های تست‌زنی رو برای آمادگی آزمون تیزهوشان تمرین و امتحانشون کنی. این کار باعث میشه که سره جلسه‌ی آزمون اصلی تیزهوشان بتونی به‌راحتی از این تکنیک‌ها استفاده کنی.

چهارمین اقدام برای موفقیت در آزمون؛ تحلیل آزمون رو جدی بگیر.


امّا آخرین مرحله برای موفقیت در آزمون که خیلی از بچه‌ها این مرحله رو نادیده می‌گیرن و انجامش نمیدن تحلیل آزمون هست، خیلیا میگن ما آزمون رو دادیم، کارنامه‌ش هم اومد، نتیجش هم اومد. مثلاً شدیم 60% 70% 40% ، بعد هم اونها رو رها میکنن.
یادت باشه مهم‌ترین فایده تحلیل آزمون اینه: باعث میشه که اشتباهات این آزمون رو تو آزمون‌های بعدی تکرار نکنی. اگه مطلبی رو بلد نیستی یا ناقص بلدی میری یکباره دیگه اون هارو می‌خونی، دوره می‌کنی مرورش می‌کنی و برای خودت جا می‌ندازی و تثبیتش می‌کنی. اینکه تحلیل آزمون به چه شکل و به چه صورت باید انجام بشه رو در مقاله چطور آزمون آزمایشی را تحلیل کنم؟ توضیح دادیم. حتماً یه سر به اون مقاله بزن و مطالعه‌ش کن.


امیدوارم خط زندگیتون همیشه در مسیر خط علم و یادگیری باشه.
دوستتون داریم.

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است.

سبد خرید
موارد اضافه شده

استاد محمدرضا لطفی