Header-New
آموزشگاه تیزهوشان خط علم
تراز قبولی تیزهوشان ششم 1403چنده؟
تراز قبولی تیزهوشان ششم 1403چنده؟

تراز قبولی تیزهوشان ششم

با نزدیک شدن به زمان آزمون تیزهوشان همه دانش‌آموزان خفن پایه ششم که دارن خودشونو برای قبولی آزمون تیزهوشان آماده می‌کنن؛ دنبال جواب این سوال می‌گردن: که تراز قبولی تیزهوشان ششم چنده؟ خوبه که همین اول یه چیز رو براتون روشن کنم؛ بچه های نازنین من، تراز قبولی مدارس تیزهوشان معنا و مفهومی نداره!!

واژه تراز در آزمون تیزهوشان برگرفته از کنکور سراسری و آزمون‌های قلمچی، مبتکران، خیلی سبز، گاج و… هست! در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و همچنین آزمون تیزهوشان نهم به دهم واژه تراز جایگاهی نداره و به اشتباه از واژه تراز استفاده می‌شه! خب این یعنی چی؟ پس ما چطور می‌تونیم خودمونو با رقبا مقایسه کنیم؟ بیاید تا براتون بگم.

تراز قبولی تیزهوشان ششم چنده؟ نمره قبولی در آزمون تیزهوشان چنده ؟ - آموزشگاه خط علم تراز لازم برای قبولی تیزهوشان ششم به هفتم

بعد از شرکت در آزمون تیزهوشان و اعلام نتایج آزمون، شما یک امتیاز کسب می‌کنی که اشتباهاً این واژه رو تراز قبولی مدارس تیزهوشان میگن. اما در واقع امتیاز هر داوطلب بیانگر جایگاه داوطلب و ملاک و معیاری جهت پذیرش در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان هست. پس ما با امتیاز شما کار داریم ولی چون واژه تراز بیشتر استفاده میشه، ماهم در ادامه از اصطلاح تراز قبولی تیزهوشان ششم استفاده می‌کنیم.

تراز قبولی تیزهوشان ششم چطور محاسبه میشه؟

برای محاسبه  تراز قبولی تیزهوشان ششم دو مرحله‌ی زیر رو انجام میدیم:

1. به دست آوردن نمره خام :   

  ابتدا نمره‌ی خام هر درس رو با استفاده از رابطه‌ی زیر محاسبه می‌کنیم:

  (۳ * تعداد کل سوالات) / ((تعداد پاسخ‌های غلط) – (۳ * تعداد پاسخ‌های صحیح)) : نمره خام

  2. به دست آوردن تراز:

  وقتی  نمره خام رو به دست آوردیم، حالا می‌تونیم میزان تراز خودمون رو محاسبه کنیم:

  ۱۰۰ * ضریب درس * نمره خام : تراز

  با استفاده از روابط بالا می‌تونیم میزان تراز هر درس رو محاسبه کنیم؛ امّا سوال اصلی اینجاست که چطور تراز کل آزمون تیزهوشان رو محاسبه کنیم؟

  برای این کار از ترازهایی که برای هر درس به دست آوردیم معدل گیری می‌کنیم. برای این کار باید میزان تراز هر درس رو در ضریب اون ضرب کنیم و سپس مجموع اونها رو تقسیم بر مجموع ضرایب کنیم.

  امتیاز داوطلبی در آزمون تیزهوشان ششم چنده؟

  امتیاز داوطلب حاصل ضرب عدد 1000 در نمره کل یا درصد کل داوطلب در آزمون تیزهوشان هست. مثلاً اگه نمره کل یا درصد کل داوطلبی در آزمون تیزهوشان عدد 77.35 درصد باشه، امتیاز این داوطلب در آزمون تیزهوشان و مندرج در کارنامه آزمون تیزهوشان عدد 77350 هست.

  مثلاً اگر میگن تراز قبولی مدرسه علامه حلی (1) تهران عدد 70377 هست؛ یعنی آخرین فردی که پارسال در این مدرسه پذیرفته شده ؛ امتیاز 70377 کسب کرده و به عبارتی درصد کل آزمون تیزهوشان این فرد 70.37 درصد شده.

  اطلاعات کامل در مورد تراز قبولی تیزهوشان ششم - آموزشگاه خط علم

  2 باور اشتباه در انتخاب مدارس تیزهوشان

  تا اینجا دیدیم چه باور اشتباهی در مورد استفاده از اصطلاح تراز قبولی تیزهوشان ششم وجود داره. جالب اینجاست که دو باور اشتباه دیگه هم در خصوص رتبه‌بندی مدارس تیزهوشان یا مدارس سمپاد وجود داره. بعضی از خانوده‌ها و بچه‌ها تصور می‌کنن رتبه‌بندی مدارس تیزهوشان بر اساس موقعیت جغرافیایِ شهر یا استان هست یا هرچه عدد و شماره این مدارس پایین‌تر باشه، مدارس بهتری هستن. مثلاً تصور می‌شه، مدرسه علامه حلی (2) از مدرسه علامه حلی (1) بهتر هست؛ چون شماره آن عدد (2) هست و رتبه و جایگاه دوم رو داره؛ درحالیکه این اعداد فقط بیانگر شماره و ترتیب راه اندازی مدارس تیزهوشان در هر شهر هستن و نه چیز دیگه.

  باور اشتباه دیگه‌ای که وجود داره، اینه که مدارس تیزهوشان شهر تهران از کلیه مدارس سطح کشور رتبه بهتر و گرید بالاتری دارن. این باور هم کاملاً اشتباهه. مدارس تیزهوشان به تنهایی و به خودی خود تراز قبولی، رتبه و گرید ندارن و این گریدبندی که در جامعه انجام میشه بر اساس امتیاز آخرین فرد پذیرفته شده (یا همون تراز قبولی تیزهوشان ششم ) در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در سال گذشته است.

  نکته: گریدبندی و رتبه‌بندی در زمان الویت‌بندی مدارس تیزهوشان و انتخاب مدرسه تیزهوشان موقع ثبت نام آزمون تیزهوشان کاربرد داره.

  مشاوره تخمین رتبه قبولی آزمون تیزهوشان - آموزشگاه خط علم

  در پایان ناگفته نمونه، عددی که اصطلاحاً تراز قبولی مدارس تیزهوشان نامیده می‌شه، متغییر هست. یعنی هر سال با مشخص شدن امتیاز کل آخرین فرد پذیرفته شده در هر مدرسه تیزهوشان، تراز این مدارس نیز تغییر می‌کنه. برای اینکه بدونید چرا هر سال عدد تراز متغیر هست و به بالا یا پایین شدن تراز ها به چه عواملی بستگی داره حتماً مقالات بعدی ما رو دنبال کنین.

  امیدوارم خط زندگیتون همیشه در مسیر خط علم و یادگیری باشه.

  دوستتون داریم.

  هنوز هیچ نظری ثبت نشده است.

  سبد خرید
  موارد اضافه شده

  استاد محمدرضا لطفی